top of page

Kauden 2021 päättäjäiset pidettiin lauantaina!

Perinteiset kauden päättäjäiset pidettiin lauantaina 13.11.2021 Mattlidenin koulussa. Viime vuonna kyseinen tilaisuus jouduttiin jättämään väliin tiukkojen Korona-rajoitusten takia, ja palkitsemiset hoidettiin yksitellen joukkueiden harjoitusten yhteydessä pitkin loppuvuotta 2020.Olikin mahtavaa nähdä paikalla jälleen hieno edustus kaikista seuran joukkueista sekä iso määrä paikalle pelaajien lisäksi saapuneita pelaajien vanhempia, sisaruksia ja muita sukulaisia..


Tilaisuuden alussa käytiin lyhyesti läpi seuran kauden 2021 onnistumisia. Näistä suurimpana varmasti seuran lisenssipelaajien määrän nouseminen yli 800 pelaajan, joista nyt jo yli 50 tyttöpelaajia seuran strategian mukaisesti sekajoukkueissa. Lisäksi kauden onnistumisiin lukeutuu hienosti onnistunut Iso Omena -turnaus, johon osallistui tänä vuonna ennätykselliset yli 200 joukkuetta. Pelaajamäärän kasvun myötä seura myös työllistää kaudelle 2022 siirryttäessä jo 7 ammattivalmentajaa.


Päättäjäisten pääosassa oli tälläkin kertaa pelaajien ja seuratoimijoiden palkitsemiset, ja tässä päättäjäisissä palkitut:


Ikäluokan kehittynein pelaaja


Edustu

Benjamin Sakeus

EsPa United

Noormohammad Safizadeh

A

Granit Haxhiu

B

Edgar Blomberg

2006YJ

Juho Nissinen

2007YJ

Lauri Vuorinen

2008

Lauri Laukkanen

2009 Keltainen

Hugo Ponkkala

2009-10 Vihreä

Aaron Balduyck

2010 Keltainen

Martin Bempetsi

2011

Miko Sohlo

2012

Harry Lawson

2013

Jaden Atta Anyen

2014

Oliver Sihvonen

2015

Eetu Sydänmaalakka


Vuoden 4v4/5v5 pelaaja

Ray Igong

Vuoden 8v8 pelaaja

Luka Halonen

Vuoden tyttöpelaaja

Emilia Jalanko

Vuoden 11v11 pelaaja

Rami Alame

Vuoden miespelaaja

Juuso Happonen

Vuoden maalivahti

Jussi Tanska

Vuoden seuratoimija

Jaana Jalo-Ojanen

Vuoden pelinohjaaja

Tomi Kankkunen

Vuoden Omena

Tarja Lounasmeri

Liiton toimijamerkki


Bo Balduyck, Panu Hava, Calle Kaattari, Jenni Kaattari, Tomi Kankkunen, Outi Kauppinen, Juha Korhonen, Anna Kreutzman, Tero Lahti, Luka Lemmetyinen, Antti Mäentausta, Johanna Nyberg, Antti Pihlajamäki, Leena Pöysti, Jakke Reinikka, Harri Sipilä, Virpi Sipilä, Valtteri Sääski, Jarkko Vuorikoski, Max Wikström.


Liiton hopeinen toimijamerkki


Juhani Halonen, Jaana Jalo-Ojanen, Teppo Jansson, Tomi Kortela, Topi Litmanen, Marjo Lummelahti, Marja Mikkonen, Veli-Pekka Ponkkala, Aki Raula, Jari Ryynänen, Ilkka Vanala


Onnittelut kaikille palkituille ja menestystä kaikille seuran pelaajille talvikauden treeneihin ja matseihin!


Etelä-Espoon Pallo (EsPa) on Espoossa Matinkylän, Olarin ja Suurpellon alueella toimiva jalkapalloseura joka on perustettu vuonna 1988 jatkamaan Matinkylän Mahdin jalkapallojaoksen toimintaa. Seurassa on yli 800 rekisteröitynyttä pelaajaa, 4-vuotiaista jalkapallokoululaisista aikuisten kilpa- ja harrastejoukkueisiin. www.etelaespoonpallo.fiRecent Posts

See All

Comments


bottom of page